Діяльність в Україні

ЮНЕЙДС в Україні

ЮНЕЙДС, Об’єднана Програма ООН з ВІЛ/СНІДу, є інноваційним партнерством, що очолює світовий рух у досягненні Універсального Доступу до профілактики, лікування, догляду та підтримки у зв’язку з ВІЛ. Вона здійснює адвокаційну діяльність задля швидких, комплексних та скоординованих заходів з протидії епідемії ВІЛ з метою досягнення глобального бачення – Нуль нових ВІЛ-інфекцій, Нуль Дискримінації, Нуль смертей, пов'язаних зі СНІД.

ЮНЕЙДС була створена у 1994 році за резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН (ЕКОСОР) та розпочала роботу з січня 1996 року. Її діяльність скеровується Координаційною радою програми (КРП), до якої входять представники 22 урядів, ко-спонсори ЮНЕЙДС, представники неурядових організацій, включаючи спільноти людей, які живуть з ВІЛ.

Місія ЮНЕЙДС - скеровувати, зміцнювати та підтримувати комплексну відповідь на ВІЛ та СНІД, що включає профілактику передачі ВІЛ, надання послуг з догляду та підтримки тим людям, які вже живуть з ВІЛ, зменшення вразливості окремих осіб та громад по відношенню до ВІЛ, та мінімізація негативних наслідків епідемії.

Оптимізуючи заходи з відповіді на ВІЛ, ЮНЕЙДС працює в напрямку політичних зобов’язань, та захисту прав людини задля досягнення кращих результатів на глобальному рівні у сфері охорони здоровя та розвитку. На глобальному рівні, вона визначає політики та є джерелом інформації щодо ВІЛ. У країнах, ЮНЕЙДС поєднує ресурси Секретаріату ЮНЕЙДС та 11 організацій системи ООН задля скоординованих та відповідальних зусиль для того, щоб об’єднати світ проти СНІДу .

В Україні Об’єднана Програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) присутня з 1996 року. Координатором ЮНЕЙДС в Україні є Пан Яцек Тишко.

Розподіл функцій ЮНЕЙДС в Україні

Розподіл функцій ЮНЕЙДС – це структура, розроблена Секретаріатом ЮНЕЙДС і агенціями ко-спонсорами ЮНЕЙДС задля зміцнення загальної роботи ЮНЕЙДС, як програми, та вдосконалення результативності шляхом зміцнення спільної роботи та максимізації партнерства.

Розподіл функцій ЮНЕЙДС в Україні відображає конкретну ситуацію в країні з урахуванням її конкретних потреб і пріоритетів. Ця структура забезпечує чітке визначення ролей і обов’язків кожної агенції ко-спонсора ЮНЕЙДС, а також пояснює, яким чином ООН буде надавати технічну підтримку Україні у ефективному впроваджені Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД та для досягнення Національних цілей щодо забезпечення універсального доступу.

Розподіл функцій робить свій внесок у ефективність колективної відповіді ООН, оскільки він базується на відповідних сильних сторонах і раціональному обміну завданнями, визначає агенцію ко-спонсора ЮНЕЙДС, відповідальну за координування кожної сфери Розподілу функцій. Розподіл функцій також підтверджує принципи:

  • Національної власності та пріоритетів країни, що забезпечує гнучкість та диференціацію Розподілу функцій на рівні країни;
  • Налагодження партнерства заради досягнення результатів, щоб об’єднати та просувати інтеграцію та синергію серед агентств-партнерів задля досягнення конкретних результатів і задля зміцнення партнерств, комунікації і загальної роботи Спільної програми ООН; і
  • Взаємної відповідальності агенцій ко-спонсорів ЮНЕЙДС і Секретаріату ЮНЕЙДС, як важливої передумови для максимізації впливу Спільної програми ООН і як ключового фактора для досягнення кращих результатів.

Щоб уникнути дублювання, агенції ко-спонсори ЮНЕЙДС коротко описали свій внесок у кожну сферу, в якій вони є провідними організаціями або/і партнерами. Роль і обов’язки Секретаріату ЮНЕЙДС концентруються на питаннях лідерства; загальної узгодженості, цілісності та координації між усіма сферами Розподілу функцій; і взаємній відповідальності команди ЮНЕЙДС щодо результатів.

В Україні існує п’ять визначених сфер Розподілу функцій, через які буде надаватися технічна підтримка ЮНЕЙДС. Для кожної з цих сфер Розподіл функцій призначив провідну організацію та членів Команди Розподілу функцій, відображаючи повноваження та порівняльні переваги відповідних агенцій ООН, які є ко-спонсорами ЮНЕЙДС.

Цими п’ятьма сферами Розподілу функцій в Україні є наступні:

  1. Захистити споживачів наркотиків від зараження ВІЛ і забезпечити доступ до вичерпних послуг в сфері боротьби з ВІЛ особам в тюрмах і інших закритих установах
  2. Знизити рівень передачі статевим шляхом
  3. Запобігти смерті матерів, а також зараження дітей ВІЛ
  4. Забезпечити, щоб люди, котрі живуть з ВІЛ, отримали лікування і щоб було вжито заходів, щоб запобігти смерті таких людей від туберкульозу
  5. Усунути карне законодавство, політики, практики, стигму та дискримінацію, котрі блокують ефективну реакцію на СНІД.

Додаткова, міждисциплінарна сфера зосереджується на підтримці стратегічних, пріоритизованих багатосекторних національних планів в сфері боротьби зі СНІД, по яких проведений розрахунок обсягів витрат, а також на їх практичній реалізації.

Провідна організація - або агенція/агенції ко-спонсор ЮНЕЙДС, або ж Секретаріат ЮНЕЙДС, слугує вихідним пунктом для Уряду та інших партнерів на рівні країни задля отримання підтримки в межах конкретної сфери Розподілу функцій. Провідна організація перш за все відповідає за координацію надання та/або сприяння підтримки в цій сфері, але члени Команди Розподілу функцій також роблять внесок своїми повноваженнями та специфічною експертною компетенцією.