National Response

Національна відповідь на епідемію ВІЛ-інфекції в Україні відповідає вимогам Триєдиного принципу:

Єдина узгоджена система заходів у відповідь на епідемію ВІЛ-інфекції, яка є основою для координації роботи усіх партнерів.
Єдиний національний орган заходів з широкими повноваженнями у багатьох секторах, відповідальний за координацію дій.
Єдина узгоджена Система моніторингу і оцінювання (МіО) реалізації заходів у рамках відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції на загальнодержавному рівні.

Мета Триєдиного принципу полягає у тому, щоб мобілізувати національне лідерство, участь і відповідальність, забезпечити на національному рівні всебічну та прозору координацію заходів та досягнути найбільш ефективного і дієвого використання ресурсів, зокрема усунути дублювання та фрагментарність у їх використанні.

Єдиною узгодженою системою заходів у відповідь на епідемію ВІЛ-інфекції в Україні є:

Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, яка прийнята Верховною Радою України і відповідно має юридичний статус Закону України

Обсяг фінансування програми на 5 років складає 6 380 148 420 гривень.

Охоплення антиретровірусною терапією має зрости вдвічі та сягнути 118 240 осіб у 2018 році.

Єдиним національним органом, відповідальним за координацію заходів у відповідь на епідемію ВІЛ-інфекції в Україні є

- Національна рада з питань протидії ТБ та ВІЛ/СНІДу

- Національна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним Кабінетом Міністрів України. Рада забезпечує виконання Кабінетом Міністрів України функцій Національного координатора з виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні.

- Голова національної ради – Віце-прем'єр-міністр України.

- Секретаріат національної ради.

Єдиною узгодженою Системою моніторингу і оцінювання є:

Національний центр моніторингу і оцінювання в складі Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров'я України (гіперлінк ), який 31 травня 2016 року отримав новий статус «Центра громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України.

Основне завдання Центру — розвиток системи громадського здоров’я та формування стійкої системи епідеміологічного нагляду в Україні, а саме: попередження і контролю над інфекційними хворобами (ВІЛ/СНІД, туберкульоз, грип, поліомієліт, гепатити, інші), підвищення готовності до ризику спалахів високопатогенних хвороб; попередження та контролю за неінфекційними хворобами, пропагування здорового способу життя, визначення основних детермінант здоров’я та проблем в галузі охорони здоров’я; здійснення оцінки ризиків, лабораторних досліджень, прогнозування.

Стратегічна інформація з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу представлена на Національному порталі.