COVID-19

COVID-19

Права людини під час COVID-19

Досвід протидії ВІЛ-інфекції

Як забезпечити ефективні заходи протидії за активної участі спільнот

Сім головних висновків:

1

Визнати провідну роль спільнот

З перших кроків залучати вразливі спільноти до всіх заходів протидії з метою створення довіри, гарантії того, що запропоновані заходи є прийнятними та ефективними, а також для того, щоб попередити нанесення випадкової або ненавмисної шкоди та з метою постійного обміну інформацією.

2

Не допускати стигми та дискримінації

Попереджувати будь які прояви стигми та дискримінації, в тому числі з тими, які базуються на расовій приналежності, соціальних контактах, професії (медичні працівники) і тими, які обмежують можливість маргінальних груп звертатись по медичну допомогу

3

Підтримувати найбільш вразливих

Забезпечити найбільш вразливим та важкодоступним групам населення безкоштовні та недорогі послуги скринінгу, тестування та допомоги.

4

Усувати перешкоди, які заважають діяти

Усувати перешкоди, які заважають людям захищати власне здоров’я та здоров’я своєї спільноти, такі як страх безробіття, дорогі медичні послугу, недостовірна інформація або дезінформація, відсутність інфраструктури, адекватних санітарних умов.

5

Уникати каральних заходів

Будь які обмеження прав громадян в ім’я охорони громадського здоров’я мають бути обмежені в часі, бути співрозмірні до поставленої мети, бути дійсно необхідними та відповідати науковим доказам та підлягати судовому контролю. За потреби варто робити виключення, щоб пом’якшити негативні наслідки обмежень для вразливих груп. Люди не повинні підлягати кримінальному переслідуванню за порушення таких обмежень.

6

Посилювати міжнародну співпрацю

Країни мають підтримувати одна одну шляхом обміну інформацією, знаннями, ресурсами та експертизою, щоб жодна країна не була поза увагою і не залишилась сам на сам з епідемією.

7

Проявляти доброту

Необхідно підтримувати та берегти медичних працівників. Бути добрими один до одного. Об’єднувати зусилля та не поширювати каральні практики, натомість максимально сприяти довірі та солідарності між людьми.

Що потрібно знати про ВІЛ та COVID-19 людям, які живуть з ВІЛ

COVID-19 є тяжким захворюванням, і всі люди, які живуть з ВІЛ повинні застосовувати рекомендовані профілактичні заходи задля мінімізації впливу та попередження інфікування вірусом, який спричиняє COVID-19.

Як і в загальній популяції, люди похилого віку, які живуть з ВІЛ або люди, які живуть з ВІЛ та мають проблеми з серцем або легенями, мають вищий ризик інфікування та більш важкий перебіг хвороби.

З країн та спільнот, які одночасно реагують на обидві епідемії, ми будемо активно дізнаватись про вплив COVID-19 на людей, які живуть з ВІЛ. В міру їх надходження, уроки успішного впровадження інновацій або адаптацій моделей надання послуг для мінімізації впливу короновіруса на людей, які живуть з ВІЛ, будуть поширені з метою їх подальшої реплікації.

До того часу, поки не стане відомо більше, люди, які живуть з ВІЛ, особливо ті, у кого ВІЛ-інфекція прогресує або погано контролюється повинні бути обачними і дотримуватись профілактичних рекомендацій. Також важливо, щоб люди, які живуть з ВІЛ отримували багатомісячні запаси своїх ліків.

Основні запобіжні заходи, якими мають керуватись люди, які живуть з ВІЛ та ключові групи населення, щоб попередити інфікування COVID-19

Залишатись в безпеці

  • Часто мити руки водою з милом (протягом 40–60 секунд) або обробляти дезінфікуючим засобом для рук на спиртовій основі (протягом 20–30 секунд).
  • При кашлі або чиханні прикривати рота і носа серветкою або зігнутим ліктем. Викидати серветку відразу після використання.
  • Уникати тісного контакту з будь ким, у кого є жар або кашель.
  • Залишатись вдома, коли ви хворі.
  • В разі наявності лихоманки, кашлю, ускладненого дихання, та якщо ви нещодавно подорожували або проживаєте там, де зафіксовані випадки COVID-19, необхідно негайно звертатись за медичною допомогою до місцевої медичної служби, лікаря або місцеву лікарню. Перш ніж йти до лікаря або лікарні, перетелефонуйте і розкажіть про свої симптоми та нещодавніх подорожах.
  • Якщо ви хворі, надягніть медичну маску і тримайтесь на відстані від інших людей.

Бути інформованим до того, що відбувається

Бути готовим

  • У вас має бути запас медикаментів – на 30 і більше днів. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує надавати ліки від ВІЛ-інфекції на термін не менше трьох місяців для більшості людей під час планових візитів до лікаря, але ця рекомендація ще не набула чинності в усіх країнах.
  • Визначте способи зв’язку з вашою клінікою за телефоном на той випадок, коли вам потрібна порада про те, як отримати доступ до лікування або підтримки у вашій громаді. Це лікування може включати антиретровірусну терапію, лікування від туберкульозу та будь яке інше лікування, якого ви потребуєте.
  • Ключові групи населення, включаючи людей, які споживають наркотики, робітників секс бізнесу, геїв та інших чоловіків, які мають секс з чоловіками, транссексуалів та ув’язнених мають бути забезпеченими необхідними засобами для профілактики ВІЛ-інфекції, такими як стерильні голки та шприци та/або замісна підтримувальна терапія, презервативи та доконтактна профілактика (PrEP). Також необхідно забезпечити адекватні запаси інших ліків, таких як контрацепція та необхідна гормональна терапія.
  • Не всі країни мають впроваджені політики, які дозволяють отримувати рецепти на довгий період часу. Зв’яжіться з вашим лікарем якомога раніше. Подумайте про взаємодію з іншими членами вашої спільноти, щоб переконати постачальників медичних послуг та осіб, які приймають рішення, надати рецепти на ваші основні ліки на кілька місяців.
  • Обговоріть із своєю родиною та друзями, як підтримувати один одного в разі застосування заходів з обмеження та соціального дистанціювання. Організуйте в своїй громаді альтернативні шляхи постачання їжі, ліків, догляду за дітьми або домашніми тваринами і т.п.
  • Переконайтесь, що ви знаєте як зв’язатись з локальною мережею людей, які живуть з ВІЛ електронними засобами. Складіть план для телефонних та соціальних взаємодій на випадок, якщо заходи з охорони громадського здоров’я вимагатимуть від людей залишатись вдома або на випадок, якщо ви захворієте.

Підтримувати себе та оточуючих

  • Спалах COVID-19 може викликати страх та занепокоєння, тому всім рекомендується дбати про себе та спілкуватись з близькими. Люди, які живуть з ВІЛ та їх спільноти мають багаторічний досвід виживання, відновлення та успішного життя і можуть спиратись на свою багату історію взаємної підтримки сімей та спільнот в кризових умовах. Приділіть особливу увагу своєму психічному здоров’ю:
    • Уникайте надмірного впливу засобів масової інформації в зв’язку з COVID-19. Отримуйте інформацію лише з надійних джерел.
    • Піклуйтесь про власне тіло.
    • Зробіть глибокій вдих, потягніться, помедітуйте Намагайтесь їсти здорову, збалансовану їжу, регулярно займайтесь спортом, висипайтесь і по можливості уникайте вживання алкоголю та наркотиків.
    • Знайдіть час, щоб розслабитись і нагадати собі, що негативні емоції пройдуть. Робіть перерви в перегляді, читанні або прослуховуванні новин – це може бути достатньо важко нескінченно слухати про кризу. Спробуйте зайняти себе іншими справами, які вам подобаються, щоб повернутись до нормального життя.
  • Спілкуйтесь з іншими. Поділіться своїми проблемами та почуттями з другом або членом родини.

Зупинити стигму і знати свої права

  • Стигма та дискримінація є перешкодою ефективного реагування на COVID-19. Це час, коли расизм, стигма та дискримінація можуть бути спрямовані проти груп, яких торкнулась епідемія.
  • В разі запровадження заходів з соціального дистанціювання, спалах COVID-19 може вплинути на ваше робоче місце, доступ до медичного обслуговування або доступ до освіти для вас чи ваших дітей. Дізнайтесь про свої права, щоб бути впевненим, що ви та ваша спільнота готові до цього.

Лікування COVID-19

  • Лікування COVID-19 активно досліджується, і нині проводиться низка рандомізованих клінічних досліджень щоб дізнатись чи можуть антиретровірусні препарати, які використовуються для лікування ВІЛ-інфекції бути корисними також для лікування COVID-19. В ретельно спланованих клінічних дослідженнях також тестуються і багато інших можливостей лікування. Оскільки ці дослідження ще не завершились,
    ще дуже передчасно говорити про ефективність антиретровірусної терапії або інших ліків при лікуванні COVID-19. Наприклад, щойно завершене дослідження показало, що застосування препарата Kaletra для лікування COVID-19 не мало значної користі.

Leave a comment

back to top